niedziela, 23 czerwca 2013

Porcelana, czyli po prostu białe złoto

Chińczycy to wielki naród, zarówno dzisiaj jako potęga ekonomiczna, jak i w przeszłości, ze względu na ilość wprowadzanych innowacji i wynalazków. Najważniejsze z nich to papierowe pieniądze, druk, kompas czy porcelana. Chcecie dowiedzieć się nieco więcej o tym ostanim? Zapraszam do lektury.

Porcelana jest uważana za najwyższej jakości ceramikę. Ma to związek z jej delikatnością i precyzją wymaganą przy wykonaniu. Jakość porcelanowego wyrobu wyznacza grubość ścianki, komplikacja utworzonego wzoru oraz piękno jakie sobą przedstawia. Jest to mieszanka gliny kaolinowej ze skaleniem i kwarcem. Wykorzystywana nie tylko jako ozdoba, lecz również perfekcyjny izolator, w technice często wykorzystywany przy instalacjach elektrycznych. Ze względu na szkliwienie i wysoką odporność chemiczną nadaje się idealnie do wytwarzania sprzętu laboratoryjnego.

W Europie technologię opracował  Ehrenfried Walther von Tschirnhaus w XIII wieku. Po jego śmierci prace kontynuował  Johann Friedrich Böttger - jego uczeń. W owym czasie Saksońską porcelanę nazywano "białym złotem" ze względu na wysoką wartość porównywalną do tego szlachetnego metalu. Manufaktura w Miśni i Dreźnie, po dziś dzień jest ceniona przez kolekcjonerów, ze względu na wysoką jakość wykonania, jednocześnie jest najczęściej podrabianym wyrobem. W 1745 roku w Anglii opracowano recepturę porcelany tzw. kostnej przez Thomasa Frye.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz